Mweghachi nke 1st narị afọ Apostolic Christianity
Ndị Filipaị 2: 5-11
Ndị Filipaị 2: 5-11

Ndị Filipaị 2: 5-11

Kedu ihe Grik na -ekwu?

Ọ bụ ezie na e nwere ụfọdụ nsụgharị Bekee ama ama nke dị mma karịa ndị ọzọ, a na-asụgharị ha niile na nhụsianya iji gosi incarnation. N'okpuru ebe a bụ ihe odide Grik maka Fil 2:5-11 nke tebụl interlinear sochiri ya. A na-enyezie ntụgharị asụsụ nkịtị na ntụgharị okwu si na tebụl interlinear zuru ezu.

Ndị Filipaị 2: 5-11 (NA28)

5 A na -atụ anya mmụba dị elu na mmamịrị,

6 Nke a bụ ihe dị mkpa na -eme ka ọ pụta ìhè.

7 ʼ ἑαυτὸν ἐκένωσεν μορφὴν μορφὴν δούλου λαβών, ἐν ὁμοιώματι ἀνθρώπων γενόμενος καὶ · καὶ σχήματι σχήματι εὑρεθεὶς ὡς ἄνθρωπος ἄνθρωπος

8 Ngwa ngwa ngwa ngwa ngwa ngwa ngwa.

9 A na -atụ aro ka ị jiri nwayọ kesaa ngwaahịa ahụ,

10 Nke a pụtara na ị ga -enwe ohere ị nweta ihe ịga nke ọma

11 Nke a pụtara na ị ga -enwe ohere ị nweta ihe ịga nke ọma.

Greek

Translation

Ptụgharị

Ndepụta Nkọwa

5  Ụkwụ

5 a

Onye na -ebo ebubo, onye na -ebo ebubo, onye na -anọghị, otu

houtos - Nke a, nke a, ndia; (dị ka ihe) ya, ya, ya, ha; na διά ma ọ bụ εἰς ọ pụtara maka nke a

ikike

-eche echiche

Ngwaa, dị ugbu a, na-arụ ọrụ, dị mkpa, onye nke abụọ, ọtụtụ

phrọneọ - iche echiche, nkwanye ùgwù, jide echiche; itokwasi uche n'obi; inwe àgwà (ụfọdụ).

mmmmmmmmmm

in

Nkọwapụta nke na -achị obodo ahụ

en – Spatially: n'ime, n'ime, na, n'etiti, na; ezi uche: site na, na, n'ihi; oge: n'oge, mgbe

mmmmmmmmmmmm

Onye nnochi anya, nwa afọ, (enweghị okike), ọtụtụ, onye nke abụọ

hymin - gị, gị

na

Ndị nnọchiaha, Nominative, Neuter, Singular

usu - onye, ​​nke, gịnị, na; onye ọ bụla, onye, ​​otu onye

mmmmmmmmmm

na-

Adaba

nri - na; na mgbe ahụ, mgbe ahụ; mana, n'agbanyeghị, agbanyeghị; kwa, ọbụna, n'otu aka ahụ

mmmmmmmmmm

in

Nkọwapụta nke na -achị obodo ahụ

en -Spatially: n'ime, n'ime, na, n'etiti, na; ezi uche: site na, na, n'ihi

a

na e tere mmanụ

Aha, Dative, Nwoke, Otu

na Jizọs bụ Kraịst – Kraịst, Onye E Tere Mmanụ, Mesaịa, nsụgharị Grik nke Mesaịa Hibru

Mmmmmmmmmm

n'ime Jisus

Aha, Dative, Nwoke, Singula

Azịza - Jesus

6 ὅς

6 onye

Nkpọaha, Nominative, Nwoke, Otu

usu - onye, ​​nke, ihe, ihe; onye ọ bụla, otu, otu

mmmmmmmmmm

in

Nkọwapụta nke na -achị obodo ahụ

en – Spatially: n'ime, n'ime, na, n'etiti, na; ezi uche: site na, na, n'ihi; oge: n'oge, mgbe

nke

n'ụdị

Aha, Dative, Nwanyị, Otu

morphe - ụdị, ọdịdị elu, ọdịdị

mmmmmmmmmm

Nke Chukwu

Noun, Genitive, Nwoke, Otu

theos - Chineke, na-ezokarị aka na otu ezi Chineke ahụ; n'okwu ole na ole ọ na-ezo aka na chi ma ọ bụ chi nwanyị

ὑπάρχων

ọ na-eri nri

Ngwaa, dị ugbu a, Na-arụsi ọrụ ike, Onye so na ya, Nhọpụta, Nwoke, Otu

hyparcho - Ị nọ n'ezie, ịdị adị, ịnọ ugbu a, nọrọ n'aka ya, ịnọ n'ọnọdụ ma ọ bụ ọnọdụ, inwe ihe onwunwe.

ὐχ

ọ bụghị

Ngwakọta

ou - mba, ọ bụghị, ọ bụghị ma ọlị, n'ụzọ ọ bụla, kpamkpam ọ bụghị

ἁπαγμὸν

njide

Aha, Ebubo, Nwoke, Onye

harpagmos – A na-eme ihe ike ijide ihe onwunwe, ohi; ihe mmadụ nwere ike ịzọrọ ma ọ bụ kwupụta aha ya site na ijide ma ọ bụ ijide, ihe na-ekwu

Amụma

o chiri onwe ya

Ngwaa, Aorist, Etiti, Ngosipụta, Onye nke atọ, dị n'otu

hegeoma - Ị nọ n'ọrụ nlekọta, ndu, ndu; itinye aka na usoro ọgụgụ isi, chee echiche, tụlee, nkwanye ùgwù

mmmmmmmmmm

a

Onye na -ekpebi ihe, onye na -ebo ebubo, onye na -anọpụ iche, dị n'otu

ho - Nke a, onye, ​​onye

εἶναι

ịbụ

Ngwaa, Ugbu a, Ifịk, Enweghị ngwụcha

eyai - ịdị, ịdị adị, ịdị adị

ἴσα

Adaba

isos – nhata, otu; na nkwekọrịta

ihe

nye Chineke

Aha, Dative, Nwoke, Otu

theos - Chineke, na-ezokarị aka na otu ezi Chineke ahụ; n'okwu ole na ole ọ na-ezo aka na chi ma ọ bụ chi nwanyị

7 ἀλʼ

7 kama ya

Mkpọaha, ebubo, nwoke, otu, onye nke atọ

a – ma, kama, ma, ma e wezụga

ἑαυτὸν

onwe ya

Mkpọaha, ebubo, nwoke, otu, onye nke atọ

heautou - onwe ya, onwe ya, onwe ya

ἐκένωσεν

ọ tụfuru efu

Ngwaa, Aorist, nọ n'ọrụ, na -egosi, Onye nke atọ, dị n'otu

kenọ - tọgbọrọ chakoo, napụ; (agafe) ka ọ bụrụ oghere, tọgbọrọ chakoo, enweghị uru ọ bụla

μοφὴν

ụdị

Noun, Onye Ebubo, Nwanyi, Otu

morphe -ụdị, ọdịdị elu, ọdịdị

Ụkwụ

nke servile

Noun, Genitive, Nwoke, Otu

doulos - ịgba ohu, ohu, na-achịkwa kpamkpam, dị ka fig. ndọtị nke usoro ịgba ohu

λαβών

ọ natara

Ngwaa, Aorist, Onye na-arụ ọrụ, Nke so na ya, Nhọpụta, Nwoke, Otu

nọmba -ịnara, nata; (gafere) ka a nabata, họrọ

mmmmmmmmmm

in

Nkọwapụta nke na -achị obodo ahụ

en – Spatially: n'ime, n'ime, na, n'etiti, na; ezi uche: site na, na, n'ihi; oge: n'oge, mgbe

ὁμοιώματι

oyiyi

Aha, Dative, Neuter, Otu

homoioma - ụdị; myirịta, ihe oyiyi; oyiyi

mmmmmmmmmmmm

nke ụmụ nwoke

Noun, Genitive, Nwoke, Ọtụtụ

anthrōpos - mmadụ, mmadụ; mmadụ, ndị mmadụ; nwoke, di

Nke a

e mere ka ọ bụrụ

Ngwaa, Aorist, Middle, nsonye, ​​Nhọpụta, Nwoke, Otu

ginomai -eme ka ịbụ (“gen”-erate), ntụgharị (ntụgharị uche) na-aghọ (bịa n'ime), eji ya na nnukwu latitude (okwu nkịtị, ihe atụ, kpụ ọkụ n'ọnụ, wdg): - bilie, gbakọta, be(-bịa). , -ọdịda, -nwe onwe), a ga-eweta (na-agafe), (bụ) bịa (mere)

mmmmmmmmmm 

na

Njikọ

nri - na; (njikọ na ịga n'ihu) na mgbe ahụ, mgbe ahụ; (dị ka ihe mgbagwoju anya)

σχήματι

na ejiji

Aha, Dative, Neuter, Otu

schema - steeti ma ọ bụ ụdị ihe a na-ahụkarị; akụkụ ọrụ nke ihe

εὑρεθεὶς

a chọtara ya

Ngwaa, Aorist, Passive, Partition, Nominative, Nwoke, Otu

heuriskō - (ime ihe) ịchọta, chọpụta, izute; (mid.) inweta; (agafe.) ka a chọta

ὡς

as

Ngwakọta

hụ - dị ka, na, otú, banyere, mgbe; dị ka, dị ka

ihe

nwoke

Aha, Nominative, Nwoke, Otu

anthrōpos - mmadụ, onye; ndị mmadụ, ndị mmadụ; nwoke, di; eji mmadụ eme ihe dị iche na anụmanụ ma ọ bụ chi

8 ihe ngosi

8 o wedara

Ngwaa, Aorist, nọ n'ọrụ, na -egosi, Onye nke atọ, dị n'otu

tapeinō – (omume) iweda onwe (onwe), ala (onwe); (agafe) ka eweda ya ala, weda ala, na mkpa

ἑαυτὸν

onwe ya

Mkpọaha, ebubo, nwoke, otu, onye nke atọ

heautou - onwe ya, onwe ya, onwe ya

Nke a

aghọọla

Ngwaa, Aorist, Middle, nsonye, ​​Nhọpụta, Nwoke, Otu

ginomai -bụ, bụrụ, emee; ibia adi, amuru

ὑỤ

nrube isi

Nkọwa okwu, Nhọpụta, Nwoke, Otu

hypkoos – nrubeisi

μέχρι

ruo mgbe

Nkọwapụta nke na -achị Ọdịdị

mechri -ruo mgbe, ruo n'ókè nke

ihe

ọnwụ

Noun, Genitive, Nwoke, Otu

nnabata – ọnwụ

έ

ọbụna

Njikọ

de - ọbụna

ngwa

nke obe

Noun, Genitive, Nwoke, Otu

stauros - osisi ma ọ bụ akwụkwọ ozi (dị ka edobere nke ọma), ntụgharị (kpọmkwem), mkpanaka ma ọ bụ obe (dị ka ngwa nke ntaramahụhụ ọnwụ)

9 ιό

9 ya mere

Njikọ

nyere - Ya mere, ya mere, n'ihi nke a

mmmmmmmmmm

na-

Adaba

nri - na; na mgbe ahụ, mgbe ahụ; mana, n'agbanyeghị, agbanyeghị; kwa, ọbụna, n'otu aka ahụ

ihe

Chineke

Aha, Nominative, Nwoke, Otu

theos - Chineke, na-ezokarị aka na otu ezi Chineke ahụ; n'okwu ole na ole ọ na-ezo aka na chi ma ọ bụ chi nwanyị

αὐτὸν

onwe ya

Mkpọaha, ebubo, nwoke, otu, onye nke atọ

Autos - ya, ya, ya; na-ejikwa dị ka inten.p., onwe ya, onwe ya, onwe ya, onwe ha; otu ahụ

ihe ngosi

O weliri elu

Ngwaa, Aorist, nọ n'ọrụ, na -egosi, Onye nke atọ, dị n'otu

hyperypsoō – ibuli elu n’ebe kacha elu

mmmmmmmmmm

na

Adaba

nri - na; na mgbe ahụ, mgbe ahụ; mana, n'agbanyeghị, agbanyeghị; kwa, ọbụna, n'otu aka ahụ

ụzọ

nyere

Ngwaa, Aorist, Etiti, Ngosipụta, Onye nke atọ, dị n'otu

charizomai - inye onyinye dị ka ihu ọma, ya bụ, n'obiọma, mgbaghara ma ọ bụ nnapụta

mmmmmmmmmm

ya

Onye nnọchi anya, Dative, nwoke, dị n'otu, onye nke atọ

ike - ya, ya, ya; na-ejikwa dị ka inten.p., onwe ya, onwe ya, onwe ya, onwe ha; otu ahụ

ὄνομα

aha

Noun, Onye Ebubo, Neuter, Otu

onoma - aha; aha; aha ọma

ὸ ὑπέρ

n'ofe

Nhazi nke na -achị onye ebubo

hyper (acc.) n'elu, gafere, karịa; (Jn.) maka, n'aha, n'ihi; n'ọnọdụ

πᾶν

ọ bụla

Adjective, Ebubo, Egwu, Otu

pas - ihe niile, ihe ọ bụla, ihe niile

ὄνομα

aha

Noun, Onye Ebubo, Neuter, Otu

onoma – aha; aha; aha ọma

10 mmmmmmmmmm

10 na

Njikọ

hina – ihe nrịbama nke na-egosi ebumnobi ma ọ bụ nsonaazụ: ka ọ bụrụ, ka ọ mee, nke mere na, mgbe ahụ

mmmmmmmmmm

at

Nkọwapụta nke na -achị obodo ahụ

en -Spatially: n'ime, n'ime, na, n'etiti, na; ezi uche: site na, na, n'ihi

ὀνόματι

ka aha

Aha, Dative, Neuter, Otu

ho onoma - aha; aha; aha ọma

Mmmmmmmmmm

Jizọs

Noun, Genitive, Nwoke, Otu

Azịza -Jizọs

πᾶν

ọ bụla

Adjective, Ebubo, Egwu, Otu

pas - ihe niile (ihe, otu), dum; mgbe niile

γνύ

ikpere

Noun, Nominative, Neuter, Otu

gonny - ikpere

ga-ehulata

Ngwaa, Aorist, Na-arụsi ọrụ ike, Subjunctive, Onye nke atọ, Otu

kamputa  --ehulata, kpọọ isiala (na ikpere)

πουραίων

nke eluigwe

Adjective, Genitive, Nwoke, Ọtụtụ

epouranios - eluigwe, eluigwe; elu igwe

mmmmmmmmmm

na

Adaba

nri - na

πιγείων

nke uwa

Adjective, Genitive, Nwoke, Ọtụtụ

epigeios - Ịnọ n'ụwa, ụwa

mmmmmmmmmm

na

Adaba

nri - na; na mgbe ahụ, mgbe ahụ; mana, n'agbanyeghị, agbanyeghị; kwa, ọbụna, n'otu aka ahụ

καταχθονίων

nke n'okpuru ụwa

Adjective, Genitive, Nwoke, Ọtụtụ

katachtonio - n'okpuru ala, subterranean; nke a nwere ike na-ezo aka na ndị nwụrụ anwụ dị ka otu ndị mmadụ

11  mmmmmmmmmm

11  na

Adaba

nri - na; na mgbe ahụ, mgbe ahụ; mana, n'agbanyeghị, agbanyeghị; kwa, ọbụna, n'otu aka ahụ

πᾶσα

ọ bụla

Adjective, Nhọpụta, nwanyị, otu

itịbe - ihe niile (ihe, otu), dum; mgbe niile

Ụdị

ire

Aha, Nhọpụta, Nwanyị, Otu

glossa - ire; asụsụ

ἐομοογήσηται

ga-ekwupụta

Ngwaa, Aorist, Middle, Subjunctive, Onye nke atọ, Otu

exomologeō – (omume) ikwenye; (mid.) ikwupụta n'ihu ọha, kweta, otuto

ὅτι

na

Njikọ

hoti - na; n'ihi na, ebe ọ bụ na; maka

ihe

onyenwe

Aha, Nominative, Nwoke, Otu

ndị agha – Onyenweanyi, nna ukwu. Nke a nwere ike ịbụ aha adreesị nye onye nọ n'ọkwá dị elu, Onyenwe anyị, sir

Ọdịnihu

Jesus

Aha, Nominative, Nwoke, Otu

Azịza - Jesus

ngwa

tere mmanụ

Aha, Nominative, Nwoke, Otu

na Jizọs bụ Kraịst – Kraịst, Onye E Tere Mmanụ, Mesaịa, nsụgharị Grik nke Mesaịa Hibru

mmmmmmmmmm

n'ihi na

Nhazi nke na -achị onye ebubo

chọrọ - na, n'ebe, n'ime; maka. Spatially: ije n'ebe ma ọ bụ banye na mpaghara (na-agbatị na ihe mgbaru ọsọ); ezi uche: akara ebumnuche ma ọ bụ nsonaazụ

mmmmmmmmmmmm

otuto

Noun, Onye Ebubo, Nwanyi, Otu

ike - ebube, ịma mma, nchapụta, site na isi ihe pụtara ìhè dị egwu; nsọpụrụ, otuto

mmmmmmmmmm

Nke Chukwu

Noun, Genitive, Nwoke, Otu

theos - Chineke, na-ezokarị aka na otu ezi Chineke ahụ; n'okwu ole na ole ọ na-ezo aka na chi ma ọ bụ chi nwanyị

ụzọ

nke nna

Noun, Genitive, Nwoke, Otu

ụkpụrụ – nna, nwoke ma ọ bụ nna ma ọ bụ nna; site na ndọtị: aha nsọpụrụ, onye ndu, archetype

Nsụgharị nkịtị na nkọwa

N'okpuru ebe a bụ nsụgharị nkịtị nke Ndị Filipaị 2: 5-11 dabere na tebụl interlinear (Interlinear). Ọ dabara n'usoro okwu Grik. Egosikwara bụ ntụgharị asụsụ nkọwa ntakịrị. Nsụgharị ndị a, na -agbanwe agbanwe na ihe Grik pụtara, anaghị atụ aro ka ha banye n'ime mmadụ. Ọ kwesịkwara ịpụta na okwu nke ọ bụla n'ime amaokwu ahụ nwere ezi uche na -echebara amaokwu a echiche n'ozuzu ya.

Ndị Filipaị 2: 5-11 Nsụgharị nkịtị

5 Echiche a n'ime gị

nke dịkwa na onye e tere mmanụ, n'ime Jizọs,

6 onye n'ụdị Chineke ọ na -adigide,

ọ bụghị ijide,

o chiri onwe ya

ịbụ ndị ha na Chineke,

7 kama ọ tọgbọrọ n'efu,

ụdị servile ọ natara,

n'oyiyi madu ka emere ya ka ọ di,

na ejiji

 achọtara ya dịka mmadụ.

8 O wedara onwe ya ala

ebe anyị ghọrọ ndị na -erube isi ruo ọnwụ

obuna n'elu obe. 

9 N'ihi nka ka O buli -kwa -ra Chineke n'onwe -ya

ma nye ya ya

aha karịrị aha niile

10 na n'aha Jisos,

ikpere niile ga -ehulata,

nke eluigwe na nke ụwa na n'okpuru ụwa,

11 ire niile ga -ekwupụta

na Onyenwe anyị Jizọs tere mmanụ

maka otuto nke Chineke, nke Nna.

Ndị Filipaị 2: 5-11 Nsụgharị Nsụgharị

5 Echiche a nwere n'ime gị,

echiche na Mesaịa - n'ime Jizọs,

6 onye nwere ngosipụta nke Chineke,

ọ bụghị ego,

o kwuru n'onwe ya

ịbụ onye nnọchiteanya nke Chineke,

7 kama ọ naghị ele onwe ya anya,

okwu nwa odibo ọ nabatara,

n'oyiyi madu ka emere ya,

na ihe mejupụtara,

amatara ya dika mmadu.

8 O wedara onwe ya ala

ebe anyị na -erube isi ruo ọnwụ,

obuna n'elu obe.

9 Ya mere, Chineke n'onwe ya buliri elu

ma nye ya ya,

ikike karịrị ikike niile, 

10 Ọ bụ n'aha Jizọs,

ikpere niile ga -ehulata,

nke eluigwe, na nke ụwa na nke ndị n'okpuru ụwa,

11 ire niile ga -ekwupụta

na Jizọs is Onye nwem, Mesaya

to itoro Nna Chukwu.